facebook
:
IMG_1047
blank
ירושלים הקדומה >

הר הזיתים ונחל קדרון

חזרה
הר הזיתים ונחל קדרון... קדושה וניסים בין הזיתים - בין אתרים יהודיים ונוצריים, בהר הזיתים ובנחל קדרון

הר הזיתים ונחל קדרון - רכס הר הזיתים מתרומם לגובה של יותר מ-800 מטר, ומשקיף על ירושלים ממזרח. כבר בימי קדם דבקו בהר מסורות של קדושה. לפי דברי הנביאים והמסורת היהודית, באחרית הימים עתידים להתרחש בהר אירועים דרמטיים, ובו יקומו לתחייה ראשוני המתים. המסורת הנוצרית מספרת כי מפסגת ההר עלה ישו לשמיים, ועל מורדותיו התרחשו כמה אירועים חשובים נוספים. זו הסיבה שברחבי ההר נוכל למצוא עשרות אלפי קברים יהודיים מחד, וכנסיות רבות מאידך. בנוסף, לאורך הרכס בנויות כמה שכונות ערביות-מוסלמיות, כמו א-טור וראס אל-עמוד. השילוב הבין-דתי הזה הופך את הר הזיתים למקום מורכב ומרתק. בסיורנו נשלב בין מוקדי העניין המרכזיים שפזורים ברחבי ההר, לבין כמה מקומות שאינם מוכרים לרוב המטיילים. בדרכנו נבקר בשש כנסיות מעניינות, מהן אחת שהפכה למסגד, בתצפית מגג של בית מגורים, במספר קברים של אישים יהודים, ובמצבות מונומנטליות בנות כ-2,000 שנים. לאורך הדרך נהנה ממראות מרהיבים ומתצפיות נהדרות, וכמובן מהאווירה הססגונית שמוסיפות קבוצות התיירים שמגיעות לכאן מכל רחבי העולם. לתשומת לבכם: שעות הפתיחה של הכנסיות מוגבלות, ומקשות עלינו לבקר בכל האתרים בסיור אחד. האפשרויות השונות מפורטות בראשית הסיור, וכדאי לבחור באחת מהן לפני שמתחילים. המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנת הסדרה לחץ/י כאן.

אוגוסטה ויקטוריה... כנסייה מרשימה ותצפית מופלאה

אוגוסטה ויקטוריה, אשת הקיסר הגרמני וילהלם השני, ביקרה בהר הזיתים יחד עם בעלה הקיסר בשנת 1898. באותו ביקור ביקשה אוגוסטה לרכוש חלקת אדמה במקום, ולהקים עליה כנסייה מפוארת, שמשקיפה על ירושלים ועל מדבר יהודה בעת ובעונה אחת, ומנציחה את סיפור עלייתו של ישוע השמיימה, שהתרחשה על פי המסורת הנוצרית בהר הזיתים. בקשתה של אשת הקיסר מולאה עד הפרט האחרון, ובביקורנו במקום נהנה מכל העולמות – כנסייה מרהיבה וססגונית, מגדל פעמונים נישא, ממנו נשקף נוף מרהיב. מתוך הסיור "תשעה קבין של יופי" – תצפיות וזוויות על ירושלים, מסלול מספר 34 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

כנסיית-מסגד העלייה... כנסייה קטנה ששוכנת בתוך חצר של מסגד

בלב שכונת א-טור שעל רכס הר הזיתים, בנויות כמה כנסיות חשובות, אליהן מגיעים צליינים נוצרים כחלק מביקורם הסטנדרטי בירושלים. אחת הכנסיות המעניינות ביותר, היא זו שמנציחה את המקום ממנו עלה ישו השמיימה לאחר שקם לתחייה. מימי צאלח א-דין שוכנת כנסייה זו בתוך חצר של מסגד מוסלמי, דבר שממחיש את המורכבות הבין-דתית שקיימת בירושלים. בביקורנו ניכנס אל החצר המתומנת של הכנסייה, נגלה היכן נמצאת על פי המסורת טביעת כף רגלו של ישו, ונתרשם מכותרות מרשימות של עמודים מן התקופה הצלבנית. מתוך הסיור "קדושה וניסים בין הזיתים" – מהר הזיתים לנחל קדרון, מסלול מספר 13 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

בית החושן... תצפית מופלאה ממרפסת הגג של בית החושן

בקצה שכונת א-טור הערבית שעל רכס הר הזיתים, מתגוררות באחד הבניינים קבוצה של משפחות יהודיות. תושבי הבניין, שנקרא בפי כל 'בית החושן', מזמינים אורחים ומבקרים להתארח ולשוחח (בתיאום מראש בלבד, פרטים במידע הכללי), לשמוע על אורח החיים במקום ועל התפיסה האידיאולוגית שמאחוריו. גולת הכותרת של הביקור בבית החושן, היא התצפית המרהיבה שנשקפת ממרפסת הגג שלו, ללא ספק אחת התצפיות היפות ביותר בירושלים. מתוך הסיור "קדושה וניסים בין הזיתים" – מהר הזיתים לנחל קדרון, מסלול מספר 13 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

פאטר נוסטר... בין אינספור שפות בכנסיית אבינו שבשמיים

כנסיית פאטר נוסטר היא אחת הכנסיות הססגוניות בירושלים. הכנסייה מנציחה את המקום בו לימד ישו את תלמידיו את תפילת "אבינו שבשמיים", המכונה בלטינית "פאטר נוסטר", ומכאן שמה. ברחבי הכנסייה פזורים 143 לוחות קרמיקה צבעוניים, עליהם כתובות מילות התפילה בשפות שונות. לכן מגיעות לכאן קבוצות מכל רחבי העולם, דבר שהופך את הביקור לחוויה ססגונית במיוחד. מתוך הסיור "קדושה וניסים בין הזיתים" – מהר הזיתים לנחל קדרון, מסלול מספר 13 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

מצפה רחבעם... תצפית מסודרת ומרשימה על ירושלים מהר הזיתים

רכס הר הזיתים נישא ממזרח לירושלים העתיקה, ומתרומם לגובה של יותר מ-800 מטר. הנוף הנשקף מן הרכס מרהיב ביופיו, והעיר ירושלים כולה כמו פרושה על כף היד. בסיור קצר זה נבקר במצפה רחבעם, שנקרא בשמו של רחבעם זאבי ז"ל, שר בממשלת ישראל שנרצח במלון "היאט" הסמוך לכאן בשנת 2001. מן המצפה הפופולרי נשקיף על העיר העתיקה והחדשה גם יחד, ונבין כיצד התפתחה ירושלים לאורך הדורות. מתוך הסיור "תשעה קבין של יופי" – תצפיות וזוויות על ירושלים, מסלול מספר 34 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

הר הזיתים... סיור מרגש בין קברי בית העלמין היהודי בהר הזיתים

בית הקברות היהודי שעל רכס הר הזיתים, הוא אחד המקומות החשובים והמעניינים בירושלים. לפי דברי הנביאים והמסורת היהודית, באחרית הימים עתידים להתרחש בהר אירועים דרמטיים, ובו יקומו לתחייה ראשוני המתים. מסורת זו הביאה יהודים רבים לבקש בצוואתם להיקבר דווקא בבית הקברות היהודי בהר הזיתים, או להעלות לכאן את עצמותיהם לאחר מותם. בסיורנו נעבור בין עשרות אלפי המצבות, נפקוד את קבריהם של ש"י עגנון, הרב קוק, נופלי הרובע היהודי במלחמת העצמאות, רבני משפחת סלנט, ועוד. מכיוון ששטח בית הקברות גדול כל-כך, לא נוכל לבקר בקברים מעניינים נוספים, כמו אלה של אליעזר בן-יהודה או מנחם בגין, אך גם כך יהיה זה סיור מרתק וייחודי. מתוך הסיור "קדושה וניסים בין הזיתים" – מהר הזיתים לנחל קדרון, מסלול מספר 13 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

אל כנסיית הדמעה וכנסיית מריה מגדלנה הבנויות על מורדות הר הזיתים

קדושתו של הר הזיתים במסורת הנוצרית גרמה לכך שלאורך השנים נבנו על פסגתו ועל מורדותיו כנסיות רבות. חלק מהכנסיות בנויות על בסיס של כנסיות עתיקות מהתקופה הביזנטית, ואחרות נבנו במאות השנים האחרונות. בסיור זה נבקר בשתיים מן הכנסיות המרשימות ביותר – כנסיית הדמעה המשקיפה על הר הבית, וכנסיית מריה מגדלנה בעלת הכיפות הזהובות. נהנה מהנוף המרשים, מהגנים הפסטורליים ומהאווירה המיוחדת, ונלמד את סיפורה של כל אחת מן הכנסיות. מתוך הסיור "קדושה וניסים בין הזיתים" – מהר הזיתים לנחל קדרון, מסלול מספר 13 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

גת שמנים... ביקור בכנסיות גת שמנים וקבר מרים שלמרגלות הר הזיתים

למרגלות הר הזיתים, בשיפולי נחל קדרון, שוכנות שתי כנסיות המנציחות אירועים חשובים במסורת הנוצרית. הראשונה היא כנסיית גת שמנים, המסמנת את המקום בו הסגיר יהודה איש קריות את ישו לשלטון הרומאי, וממנו הוא נלקח למשפט. סמוך אליה נמצאת הכנסייה בה נקברה על פי המסורת הנוצרית מרים, אימו של ישו. שתי הכנסיות נמצאות במסלול הקבוע של צליינים רבים, ולכן הן מלאות במבקרים בדרך כלל, דבר שמוסיף לאווירה המיוחדת ששוררת בהן. מתוך הסיור "קדושה וניסים בין הזיתים" – מהר הזיתים לנחל קדרון, מסלול מספר 13 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

נחל קדרון... אל מצבות הקבורה המרשימות בערוצו של נחל קדרון

בתוך ערוצו של נחל קדרון, ששימש במשך שנים ארוכות כגבול המזרחי של ירושלים, ישנם קברים ומצבות לרוב. בסיור זה נבקר בשלושת המרשימים ביותר, שנראים כאילו נלקחו מסרט יווני עתיק, ומחזירים אותנו מאות ואלפי שנים לאחור. נתרשם מיד אבשלום וממצבת קבר זכריה החצובות בסלע, ניכנס אל קברי בני חזיר, וננסה להבין מי היו האנשים שלכבודם נבנו מערות קבורה ומצבות מרשימות כל-כך. מתוך הסיור "קדושה וניסים בין הזיתים" – מהר הזיתים לנחל קדרון, מסלול מספר 13 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

Map